۷ سایت برای استفاده رایگان از درس‌های دانشگاهی

۷ سایت اینترنتی که دروس دانشگاهی را به صورت آنلاین و رایگان در قالب‌های چندرسانه‌ای (اعم از متنی، صوتی و تصویری) در اختیار افراد علاقه‌مند قرار می‌دهند.

  1. طرح OCW دانشگاه MIT: دانشگاه MIT یکی از پیشگامان ارائه دروس به صورت آنلاین بوده و هنوز هم متنوع‌ترین و بهترین مجموعه کلاس‌های آنلاین را (در قالب طرح OCW) ارائه می‌دهد که به صورت رایگان از تمام دنیا قابل دسترسی است. کلاس‌های آنلاین MIT در واقع نسخه‌ای بایگانی‌شده از کلاس‌های واقعی این دانشگاه هستند. برای استفاده بهتر از این کلاس‌ها به شما توصیه می‌شود که کتاب‌های تخصصی مرجعی که در هر یک از این کلاس‌ها معرفی می‌شود را تهیه نمایید تا در هنگام مشاهده‌ی فیلم درس‌های مربوطه از آنها استفاده کنید .
  2. طرح Open Learning دانشگاه کارنگی: دانشگاه کارنگی‌ملون واقع در پیتزبورگ دارای مجموعه متنوعی از درس‌های آنلاین است. هرچند که تنوع دروس ارائه‌شده در این دانشگاه به پای دانشگاه MIT نمی‌رسد اما بسیاری از درس‌های اصلی و کلیدی این دانشگاه در قالب‌های مناسبی ارائه شده‌اند که کاربر می‌تواند به خوبی آنها را دنبال نماید. تمامی دروس آنلاین این دانشگاه با دروس کلاس‌های واقعی آن یکسانند و تنها تفاوت در آن است که مدرکی به شما داده نمی‌شود. همین.
  3. دانشگاه کالیفرنیا برکلی: دانشگاه کالیفرنیا (برکلی) بهترین دروس خود را (در قالب‌های تصویری و صوتی) از طریق پخش اینترنتی در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است. متن دروس قابل مشاهده نیست اما تماشا یا گوش سپردن به مطالب کلاسی استادان برتر این دانشگاه نیز خالی از لطف نیست.
  4. طرح iTunesU دانشگاه استانفورد: دانشگاه استانفورد بسیاری از دروس خود را از با استفاده از iTunes و از طریق طرح iTunesU در اختیار شما قرار می‌دهد. تنها نکته‌ی منفی این مجموعه آن است که حتماً برای گوش کردن به محتوای این دروس باید از iTunes استفاده کنید.
  5. طرح OCW دانشگاه Tufts: دانشگاه Tufts بر اساس طرح OCW اقدام به انتشار محتوای کامل دروس برخی از رشته‌های خود نموده است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به دروس حوزه‌های پزشکی و دندان‌پزشکی این دانشگاه اشاره نمود.
  6. طرح Learning Space دانشگاه Open: دانشگاه Open واقع در انگلستان از طریق طرح LearningSpace محتوای دروس خود را در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است. دروس آنلاین این دانشگاه به خوبی طراحی شده و موضوعات متنوعی را در سطوح مختلف (از مبتدی تا پیشرفته) ارائه می‌کنند.
  7. طرح OCW جانز هاپکینز: جانز هاپکینز یکی از دانشگاه‌های پزشکی معتبر در آمریکاست که منتخبی از دروس خود را به صورت آنلاین در اختیار شما قرار می‌دهد.

___________________

مطالب خواندنی مرتبط:


لینک منبع مطلب: #ixzz11GdqDo1C>http://www.tafreevar.com/1389/07/10/7-free-websites-offering-college-courses-online#ixzz11GdqDo1C


/ 0 نظر / 14 بازدید